Veterans
Walkway of Honor
Veterans Walkway of Honor Brick Fundraising Campaign sponsored by the
Raymond
A. Walling VFW Post 149, 5 Byron Street, Danbury, Connecticut 06810
Honored Veterans
-
Nicholas Miller, Crewman, US Army, 3rd Battalion, 4th Field Artillery Regiment, 1967 - 1969
Carl M. Susnitzky, USAF Medical Service Corps, 1953 - 1966
Francis B. Carlo, Radioman 2nd Class, US Navy, USS Rockwell, WWII, 1944 - 1946
William J. Shepard, Aviation Ordnanceman 3rd Class, US Navy, 1945 - 1946
John F. Shepard, Specialist Fifth Grade, 313th Army Security Agency Battalion, US Army, Vietnam Era, 1974 - 1980
Frederick Carlo, Seaman First Class, US Navy, USS South Dakota, WWII
Michael A. Carlo Jr, Seaman First Class, US Navy, USS Laffey DD-724, WWII, 1941 - 1945
Bernard E. Carlo, US Navy, Korea, Vietnam, 1952 - 1975
James Carlo, Private First Class, US Army, 243rd Field Artillery Battalion, WWII, 1944 - 1945
Ann Marie Carlo, US Naval Reserve, WAVE, WWII
Gerald A. Hebert, US Navy, USS Enterprise, 1966 - 1970
Robert F. McDevitt, Shipfitter First Class, US Navy, WWII
Richard J. Neville, Private First Class, US Army Air Force, WWII
Michael J. Kilmartin, Captain, USMC, 1st Combat Engineer Battalion, Afghanistan
James M. Kilmartin, Corporal, USMC, 1st Marine Brigade, Vietnam
Antonio Lipsi, US Army, WWI
Mark D. Boughton, Sergeant, USAR, 76th Infantry Division, 1983 - 1989
Joseph E. Warner, Constructionman, US Navy Seabees, Mobile Construction Battalion 53, Vietnam, 1966 - 1969
Anthony E. Yakacki, Sergeant, US Army, 94th Army Reserve Command, 1968 - 1974
John K. Barchi, US Army Air Corps, WWII, 1942 - 1945
Kenneth F. Fuller, Corporal, US Army, WWII, 1942 - 1946
Paul K. Fuller, Sergeant, USAF, Vietnam, 1970 - 1973
Joseph M. Mahoney, Sergeant, USMC, 1964 - 1968
Francis X. Paquette, Private, US Army, 336th Engineer Combat Battalion, WWII
Vincent T. Ginty, US Army, WWII
James J. Ginty, US Army, WWII
Christopher J. Arconti, Sergeant, USMC, 2014 - 2019, Afghanistan
Sheila M. Pereira, Corporal, US Army, 2nd Infantry Division, 2003 - 2004, 101st Airborne Division, OIF, 2005 - 2006
Richard D. Cianci, Staff Sergeant, USAF, Vietnam, 1965 - 1969
William J. Hennessey, Private First Class, US Army, WWII
Frederick Nazzaro, Airman 1st Class, USAF, 1962 - 1967
William Nazzaro, Able Bodied Seaman, US Merchant Marines, WWII, 1942 - 1945
Frank J. Critelli, Storekeeper 3rd Class, US Navy, WWII
Peter J. Kennedy, Lieutenant Junior Grade, US Merchant Marine, WWII
Charles Conklin, Private First Class, US Army, WWI, 1917 - 1919
William Q. Piccinini, Private First Class, US Army, WWII, 1945 - 1946
Joseph A. Brunelli Sr, Sergeant, USAF, 1946 - 1949
Paul O. Schlemmer, Storekeeper 3rd Class, US Navy, Vietnam, 1960 - 1967
Walter Goodman, Radioman 2nd Class, US Naval Amphibious Forces, WWII
Lawrence L. Goodman, Second Lieutenant, Army Air Corps, European Theater, WWII
Phillip M. Curran, Chief Warrant Officer 5, US Army, Special Agent CID, 1993 - 2019
Silvan J. Gleissner, Sergeant, USAF, 1978 - 1982
Silvan J. Gleissner, Corporal, US Army, 301st Supply, WWI
James A. Ryan, General, US Army, Indian Wars, Spanish-American War, Filipino-American War, WWI, 1890 - 1919
Michael Wright, US Army, Vietnam, 1966 - 1968
Edward McDermott, USMC, Purple Heart
Dennis Taylor, USMC, Purple Heart (Posthumous)
Donald Butera, US Army, 1966 - 1972
David M. Boyer, Electrician's Mate Second Class, US Navy, USS Gato SSN-615, 1985 - 1991
Joseph Gatto, USAF, Korea, 1952 - 1956
George W. Covill Jr, Airman First Class, USAF, Vietnam
Donald Raymond Sr, Sergeant, US Army, Vietnam, Purple Heart
William J. Teicholz, Specialist, Connecticut Army National Guard, 143rd Military Police Company, OEF, Afghanistan, 2008 - 2020
Gregory W. Katzing, Staff Sergeant, USAF, 351st Security Police Group, 1972 - 1980
Edward J. Silvia, Radioman Third Class, US Navy, 1943 - 1945
Michael L. Losito, Staff Sergeant, USMC, 1942 - 1946
Michael J. Esposito Sr, US Army, 1969 - 1970
Thomas R. Petruno, US Army
William E. Petruno Jr, US Navy
Daniel C. Keller, US Navy
Leonard W. Silva Jr, Specialist, US Army, 3rd Armored Division, 503rd Military Police Company, 1962 - 1965
Leonard W. Silva, Sergeant, Army Air Corps, 234th AAF Base Unit, WWII, 1943 - 1945
John "Jack" H. Lauf, Chief Radioman, US Navy, WWII, 1942 - 1945
Walter A. Lauf, Technician 5th Grade, US Army, WWII, 1944 - 1946
Robert E. Lauf, Radioman Second Class, US Navy, WWII, 1943 - 1946
William J. Lauf, Master Sergeant, US Army, WWII, 1943 - 1946
Dennis N. Michael, Specialist, US Army, 196th Infantry Brigade, Vietnam, 1969 - 1970, Bronze Star Medal with "V" (Valor) Device and 2 Oak Leaf Clusters, Purple Heart and 2 Oak Leaf Clusters.
Fred F. Cole, Water Tender 2nd Class, US Navy, WWII, 1943 - 1946
Edward W. Cole, Sergeant, Army Air Force, WWII, 1942 - 1946
Charles H. Cosgrove, First Sergeant, US Army, WWII
Bernard V. Navarra, Sergeant, USMC, Vietnam, Purple Heart
Steven M. Navarra Sr, US Army, Cold War
George K. Shadeed, US Army, WWII
Edward G. Shadeed, USAF, Vietnam Era
Michael W. Raymunt, Sergeant, USMC, 2nd Battalion, Vietnam, 1966 - 1970
James L. Kellerman, Sergeant First Class, US Army, Combat Engineer, 1958 - 1979, Purple Heart
James O. Kellerman, Sergeant, US Army, Military Police, 1984 - 1992
Matthew A. Orlando, Corporal, US Army, 34th Infantry Division, WWII, Italian Campaign, 1943 - 1945
Bryan P. Shapiro, Senior Airman, USAF, 341st Security Forces Group, 1992 - 1996
Jason W. Wade, Staff Sergeant, USAF, 375th Intelligence Squadron
Fred "Ricky" Otto, Specialist, US Army, Korea, 1953 - 1955
Frederick L. Gantert, Technician 4th Grade, US Army, WWII, 1942 - 1945
William F. Gleissner, Sergeant, US Army, 224th Infantry Regiment, Korea
Roger A. Hamed, Senior Master Sergeant, USAF, 1988 - 2014
Joseph Mannino, Corporal, USMC, 2nd Battalion, 9th Marines, Vietnam, 1967
Ludwig A. Halas, Private First Class, USMC, 28th Marine Regiment, 5th Marine Division, WWII
John P. Halas, Private, US Army, Company A, 692nd Engineer Base Shop Battalion, WWII
Robert J. Young, Hospital Corpsman Petty Officer Second Class, US Navy, Fleet Marine Force, Vietnam
Jo Ann S. Wevodau, Staff Sergeant, Pennsylvania Army National Guard, 213th Regional Support Group, 28th Combat Aviation Brigade, OEF/OIF, 1999 - 2019, USMC, 1977 - 1979
Scott A. Sasso Sr, Specialist, US Army National Guard, 1st Battalion, 102nd Infantry, 1971 - 1976
Ronald Barrett, Staff Sergeant, US Army National Guard, 1st Battalion, 102nd Infantry, 1970 - 1976
Robert J. Brought Jr, Private, US Army
Zachary E. Cortese, Information System Technician Second Class, US Navy, 2012 -
William R. Cortese Jr, Corporal, USMC, 2004 - 2010
Homer B. Fegley MD, Captain, US Army, WWII, 1942 - 1945
Joseph Kuba, Staff Sergeant, US Army, WWII, 1943 - 1946
Charles F. Keller, US Navy
William J. Moyle, US Air Force
Wendel E. Currier, Boatswain's Mate Second Class, US Navy, Korea, 1946 -1956
Army Warrant Officers, Warrant Officer Historical Foundation, Herndon, Virginia
(Click on underlined name for personal webpage)