Veterans
Walkway of Honor
Veterans Walkway of Honor Brick Fundraising Campaign sponsored by the
Raymond
A. Walling VFW Post 149, 5 Byron Street, Danbury, Connecticut 06810
Honored Veterans
-
Leroy S. Sipe, TEC5, US Army, WWII, 1943 - 1945
-
Burton H. Violette, TEC5, US Army, WWII, 1942 - 1945
-
Raymond R. Barrett, Sergeant, US Army, WWII, 1942 - 1945
-
Paul L. Holick, Private First Class, US Army, WWII
-
Daniel A. Garamella, Chief Specialist, US Navy, Asiatic-Pacific Theater, WWII, 1942 - 1945
-
Theodore R. Treadwell, Lieutenant Senior Grade, US Navy, Southwest Pacific Theater, Commanding Officer, SC-648, WWII
-
Arthur J. Leach, Technical Sergeant, US Army, 516th Military Police Battalion, WWII, 1942 - 1945, Bronze Star
-
John R. Schroeder, Radarman Second Class, US Navy, USS Lofberg DD759, Vietnam, 1966 - 1970
-
Angelo Colacicco, Staff Sergeant, USMC, Korea
-
David E. Wells, Private First Class, US Army, Korea, 1954 - 1956
-
Gregory J. Guida Sr, Airman First Class, USAF
-
Peter A. Bartholomew, USAF, 1975 - 1979
-
Alan Sibbitt, USAF, 1962 - 1967
-
Jimmy Vivas, Specialist, US Army, 94th Regional Readiness Command, OIF, 2003 - 2004
-
David S. Friedman, Technician 4th Grade, US Army, Headquarters Command, ETOUSA, WWII, 1942 - 1945
-
Michael Pascuzzi, Western Pacific Amphibious Construction Battalion One, US Navy Seabees, WWII
-
Lowell F. Fisher, Sergeant, US Army, Vietnam, 1967 - 1969
-
Michelle K. Cattuti, Corporal, USMC, Operation Desert Storm, 1988 - 1992
-
Paul A. Johnson, Builder Heavy Second Class, USNR, Mobile Construction Battalion 7 and 58, Vietnam, 1963 - 1967
-
Frank J. Deeb, Corporal, US Army, WWII, 1942 - 1945
-
Andrew R. Deeb, Specialist 5th Grade, US Army, 1963 - 1966
-
Brian F. Whalen, Sergeant First Class, US Army, 1962 - 1982
-
Frank E. Whalen, US Navy, WWI, 1917 - 1918
-
Gilbert L. Clock Sr, Private, 27th CT Volunteer Infantry, Civil War, 1862 - 1863
-
Pasco Roman, Private First Class, US Army, WWII
-
Thomas P. Roman, Specialist 5th Grade, US Army, Vietnam, 1968 - 1969
-
Alfons C. Strijdonk, 2nd Armored Division, US Army, 1964 - 1966
-
Arthur F. Najamy, 2nd Armored Division, US Army, European-African-Middle Eastern Theater, 1941 - 1946
-
William A. Hentschel, Airman First Class, USAF, Strategic Air Command, 1961 - 1967
-
Michael J. Calorossi, Sergeant, US Army, 199th Light Infantry Brigade, Vietnam
-
Linas K. Venclauskas, Senior Master Sergeant, USAF, 103rd Fighter Wing, OEF
-
Larry L. Sharp, Quartermaster Third Class, US Navy, USS Purdy DD734, 1955 - 1959
-
Paul S. Kubisek, Private First Class, US Army, WWII
-
Edward M. Kubisek Sr, Private First Class, US Army, WWII
-
Gerald W. McKinley, Lieutenant Junior Grade, US Navy, Vietnam, MIA March 31, 1965
-
John M. Joudy, Gunnery Sergeant, USMC, OEF-OIF, 1983 - 2010
-
Eugene P. O'Gull, US Army, Korea
-
Alfred Gibbs, US Navy, USS Petrel ASR-14
-
Julius Demo, Seaman 3rd Class, US Navy, WWII, 1944 - 1946
-
William Jimenez, US Army, 1953 - 1955
-
Edward W. Fusek Sr, Staff Sergeant, Army Air Corps, WWII, 1943 - 1946
-
Gerard T. Smith, 1st Lieutenant, USMC, Vietnam, 1967 - 1969, Bronze Star, Purple Heart
-
A. Edward Lubus, Technical Sergeant, USMC, Pacific Theater, WWII, 1942 - 1946
-
Emile G. Buzaid III, Captain, US Army, 52nd Engineer Battalion, OIF, 2000 - 2005
-
Felipe S. Buzaid, Captain, US Army AG, 18th Military Police Brigade, OIF, 2007 - 2008, 3-1 Aviation Helicopter Assault Battalion, OIF, 2010 - 2011
-
Michael Aberisk, Pharmacist's Mate 1st Class, US Navy, WWII, Korea
-
Charles T. Gartland, Sergeant, USMC, Vietnam, 1967 - 1971
-
Theodore F. Fallat Jr, Master Sergeant, USAF, 1963 - 1988
-
Robert H. Burgess, US Army, WWII
-
James F. Gaboardi, Seaman Second Class, US Navy
-
Patrick Foley, Co. I 3rd Conn. Infantry, Co. E 12th Conn. Infantry, Civil War
-
Jack Sikora, Captain, USAF, 553rd Reconnaissance Wing, 1968 - 1969
-
James B. Zustin, Specialist 4th Class, US Army, Vietnam, 1968 - 1970
-
Kenneth R. Mahon, Sergeant, US Army, Korea, POW/MIA
-
Carlos Mulvey Jr, Sergeant First Class, US Army, Japan, Korea, National Guard, 1948 - 1983
-
Raymond H. Davis, US Army, Technician 5th Grade, 43rd General Hospital, WWII
-
Bruce A. Sweet, US Army, Specialist 5th Class, Vietnam, 1968 - 1971
-
Edward P. McGee Jr, Private, US Army, 331st Infantry Regiment, 83rd Infantry Division, WWII, KIA 7-28-44, Purple Heart
-
Herbert Bonner, TEC5, US Army, 28th Quartermaster Company, WWII, 1943 - 1945
-
Edward J. Flynn, TEC5, US Army, 137th Infantry Regiment, 35th Infantry Division, WWII, 1943 - 1945
-
Peter J. Cronin, US Navy, WWII, 1943 - 1945
-
Douglas J. Godfrey, US Army Air Corps, WWII
-
Dominick Chiappetta, Private First Class, US Army, Battalion C, 115th Field Artillery, WWII, 1943 - 1945
-
Steven A. Cognato, Petty Officer 3rd Class, US Navy, USS Columbia SSN-771
-
Andrew Jay Woods Jr, Sergeant, USMC, 2nd Radio Battalion, 1967 - 1971, Staff Sergeant, USAR, 826th Military Intelligence Battalion, 1973 - 1976
-
Andrew Jay Woods, Chief Warrant Officer, USAF, WWII, Korea, Vietnam
-
Wilmer Boyer, Commissaryman 2nd Class, US Navy, USS Saratoga CVA60, 1958 - 1962
-
John E. Falvo, Private First Class, US Army, 103rd Ambulance Company, 26th Division, American Expeditionary Forces, WWI
-
Frank E. Johnston, Corpsman 2nd Class, US Navy, Vietnam, 1970 - 1976
-
Milton A. Haitsch, US Army Air Forces, WWII
-
Alwin P. Haitsch, US Army, WWII
-
William L. Parmelee, US Army, WWII
-
James Jay Chalmers Sr, USMC, Korean War
-
Frank J. Adams, Master Chief Petty Officer, US Navy, Korea, Purple Heart
-
G. Philip Stone, Motor Machinist's Mate 2nd Class, US Navy, WWII
-
Malcolm L. Mescall, Petty Officer, US Navy, USS Newport News, 1954 - 1958
-
Kenneth Violette, Interior Communications Electrician Petty Officer 3rd Class, USNR, USS George K. MacKenzie, Vietnam, 1967 - 1969
-
Christopher S. Torres, Corporal, USMC, 3/2 Weapons Company, Combined Anti-Armor Team Platoon, Iraq
-
Thomas P. Kelly, Private First Class, US Army, Korea, 1953 - 1955
-
Peter J. Jeffrey, Lt Colonel, USMC, 1999 -
-
Peter J. Jeffrey, Captain, USMC, 1971 - 1977
-
John Fusek Jr, Corporal, US Army, WWII
-
Chester J. Chelso, Private First Class, USMC, 22nd Marine Regiment, 6th Marine Division, WWII, KIA July 21, 1944
-
Charles P. Chelso, US Army, 4th Armored Division, WWII
-
Joseph P. Chelso Sr, US Army, WWII
-
George E. Chelso Sr, Lance Corporal, USMC, 1961 - 1963
-
William G. LaJoie, Specialist 4th Class, US Army, Vietnam, 1969 - 1970
-
George R. Lubus, Private First Class, US Army, Korea, 1950 - 1952
-
Opal Hart-Lubus, Seaman Second Class, Us Navy Waves, WWII, 1944 - 1945
-
Raymond Lubus, Corporal, US Army, 1954 - 1956
-
Robert Reale, Corporal, USMC, Desert Storm, 1988 - 1992
-
Antonio Reale, Staff Sergeant, USAF, Korea, 1952 - 1956
-
Thomas F. Hibert, US Navy, USS Franklin D. Roosevelt CVA-42, 1956 - 1960
-
Antonio Xavier, Specialist 4th Grade, US Army, 4th Armored Division, 1959 - 1965
-
Bernard J. Erdmann, Boatswain's Mate Second Class, US Navy, WWII
-
Joseph S. Gabriele, US Army, WWII
-
Harry F. Resner, Technical Sergeant, US Army, WWII
-
William V. Talmadge, Petty Officer Second Class, US Navy, WWII
-
Henry J. Wojcik, Private First Class, US Army, 52nd Armored Infantry Battalion, 9th Armored Division, WWII, 1942 - 1945
-
Robert A. Gore Jr, Private First Class, US Army, 1959 - 1961
(Click on underlined name for personal webpage)